موتور ویبره

موتور ویبره وسیله ای الکترومکانیکی است که انرژی را از منبع تغذیه DC گرفته و آن را به پالس هایی تبدیل می کند که می توانند به ترانسفورماتورانرژی دهند.  قبل از توسعه منابع تغذیه حالت سوئیچ و معرفی دستگاه های نیمه هادی که در ولتاژ پایین کار می کنند ، نیاز به تولید ولتاژهای حدود ۵۰ تا ۲۵۰ ولت DC از باتری خودرو بود. از یک ویبراتور برای تهیه DC ضربان دار استفاده شد که می تواند با ترانسفورماتور به ولتاژ بالاتر تبدیل شود ، تا ولتاژ بالاتر DC ایجاد شودویبراتورها اغلب دچار نقص عملکرد مکانیکی می شوند ، چون به طور مداوم در حال حرکت هستند ، مانند فنری که بیش از حد کشیده شود و دیگر بلا استفاده میشود. ویبراتورهای مکانیکی در اواخر قرن بیستم از تولید خارج شدند ، اما ویبراتورهای الکترونیکی حالت جامد هنوز تولید می شوند تا با واحدهای قدیمی سازگار باشند. اکر دقیقا میخواهید بدانید که موتور ویبراتور چیست؟ چند نوع موتور ویبره داریم و در چه صنایعی کاربرد دارد ، با رها گیربکس تولید کننده گیربکس صنعتی همراه باشید همراه باشید.

فهرست مطالب

موتور ویبره چیست؟

موتور ویبره دستگاهی اس که برای ایجاد  لرزش در وسایل مختلف استفاده میشود. موتور ویبراتور در صنایع زیادی مورد استفاده قرار می گیرند. برای مثال در صنعت غذا و دارو ، صنعت ساختمان و بتن، و هر جایی که نیاز به ایجاد ارتعاشات در دستگاه ها باشد از آن استفاده میشود. ویبره بدنه در واقع مسئول ایجاد ارتعاش در یک دستگاه است.  هدف ازایجاد ارتعاش،  بسته به صنعتی است که در آن به کار گرفته شده است. در برخی موارد ممکن است برای سورت کردن از ویبره بدنه استفاده شود و در برخی مواقع برای حباب زدایی یا حتی انتقال مواد با انجام عملی خاص!

چه صنایعی از موتور ویبره استفاده میکنند؟

موتور ویبراتور

 • سرند و یا الک های صنعتی

  سرند یک نوع غربال است که برای بیختن خاک و شن یا چیز دیگر به کار می‌رود. عملکرد آن برای جداسازی ناخالصی هاست . مثلا گاهی نیاز است که در یک ترکیب دانه ای شکل، ابعاد دانه ها یکسان سازی شوند و دانه های هم اندازه از دانه هایی با اندازه بزرگ یا کوچکتر جدا شوند، از این رو از سرند استفاده می شود.

 • موزایک سازی
  در موزایک سازی به روش ویبره ای تولید فشاری وجود ندارد و تراکم ها با دستگاه لرزاننده ایجاد می شود.
 • دستگاه های توزین
  جهت بسته بندی انواع مواد گرانولی طراحی میشود. این دستگاه ها دارای دقت بالا، تنوع اجناس قابل بسته بندی را توسط ویبرتور دارد.
 • فیدرها
  فیدر ها در اصل به عنوان تامین کننده منبع تغذیه به شمار می روند. یکی از دستگاه های مهم برای استفاده در تابلوهای برق و تامین انرژی است.
 • سورترها یا جداکننده ها
  سورت کردن به معنایی جداسازی می باشد وظیفه یک دستگاه سورتر جدا کردن کالاها براساس معیارهای انسانی است. برای مثال جدا کردن براساس تفکیک محصولات خراب از سالم
 • ماشین های سایز بندی میوه و یا قطعات
  سورت کردن میوه جات و صیفی جات به معنی سایزبندی آنها به منظور جداسازی آنها براساس حجم، اندازه، رنگ و…. می باشد. با سورت کردن می توان میوه های درجه یک و با کیفیت را از بقیه میوه ها جدا کرد و در بحث قیمت گذاری و بسته بندی محصول نیز نقش بسزایی دارد.
 • خشک کن ها
  دستگاه های خشک کن از لحاظ تکنیکی و تکنولوژیکی به چند دسته تقسیم می شوند که هر کدام کارایی و ویژگی خاص خود را داشته و مناسب انجام کاری مشخص است.
 •  صیقل دادن و یا پاک سازی
  این دستگاه ها نیز برای صیقل دادن موادی همچون سنگ استفاده میشود که با ویبره خود این کار را انجام میدهند.
 • ماشین الات صنعت بتن

نحوه کار کردن موتور ویبراتور چگونه است؟

ویبراتور دستگاهی بود که کنتاکت های سوئیچ آن در انتهای نوارهای فلزی انعطاف پذیر نصب شده بود. در حال کار ، این نوارها توسط یک آهنربای الکتریکی ارتعاش می شوند و باعث باز و بسته شدن سریع مخاطبین می شوند. تماس ها جریان مستقیم ۶ یا ۱۲ ولتی باتری را قطع می کنند و جریان پالس هایی را ایجاد می کنند که از ۰ ولت به ولتاژ باتری رفت و برگشت می کنند و به طور موثر یک موج مربع ایجاد می کنند. برخلاف جریان مستقیم ثابت ، وقتی چنین جریان ضربانی به سیم پیچ اولیه ترانسفورماتور اعمال شود ، جریان متناوب در سیم پیچ ثانویه را در ولتاژ از پیش تعیین شده بر اساس نسبت چرخش سیم پیچ ها القا می کند. فرض کنید یک الکترو موتور دارید که به دو سر آن لنگ متصل شده است. این لنگ ها در هنگام چرخش نیروی گریز از مرکز یا همان ضربه را وارد می کنند.

سپس این جریان می تواند توسط یک دیود حرارتی یا یکسو کننده اکسید مس یا سلنیوم یا یک مجموعه اضافی از تماس های مکانیکی اصلاح شود (در این حالت ویبراتور به عنوان یک نوع یکسو کننده همزمان عمل می کند). سپس خروجی تصفیه شده فیلتر می شود و در نهایت ولتاژ DC به طور معمول بسیار بالاتر از ولتاژ باتری تولید می شود. این آرایش در اصل یک مدار اینورتر الکترومکانیکی است. ویبراتورها هنگام کار مقدار مشخصی از صدای قابل شنیدن (صدای وزوز ثابت) را ایجاد می کنند که شبیه صدایی است که در هنگام روشن شدن رادیو توسط مسافران ماشین شنیده می شود. برای کمک به مهار این صدا در محفظه ویبراتور ، سطح داخلی قوطی اغلب با مواد ضخیم عایق صدا مانند لاستیک فوم پوشانده می شد.

موتور ویبره

موتور ویبراتور بدنه استاندارد

موتور ویبراتور بدنه استاندارد باید دارای بلبرینگ های مقاوم باشد. زیرا ضربه های متوالی که معمولا بین هزار تا ۳ هزار ضربه در دقیقه می‌باشد ، نیازمند بدنه ای مقاوم می‌باشد. از موارد مهم دیگر در انتخاب و ساخت موتور ویبراتور قابلیت تحمل دمای بالا در این ویبره های بدنه است. به علت اینکه هیچ گونه خنک سازی در این موتورها امکان پذیر نمی باشد به همین علت سیم پیچی آنها باید طوری طراحی و تولید شوند که در صورت کار مداوم و داغ شدن،  دچار مشکل نشود. مورد مهم دیگر در این استانداردهای موتور ویبره ، عایق بودن موتور ویبراتور است. که باید موتور را در مقابل آب و گرد و خاک و اشیاء خارجی دیگر که برای موتور آسیب رسان هستند پوشش بدهند.

انواع ویبره بدنه چیست؟

موتور ویبره بدنه ها بسته به نوع کاربرد به شکل ها و قدرت ها و سرعت های مختلف تولید می شود. این تفاوت به این دلیل است که استفاده از آنها آسان تر گردد. ابعاد و شکل های مختلفی که برای ویبراتور ها طراحی میشود متناسب با نیاز کار و محل کار است. تا بتوانند جایگذاری مناسب در دستگاه مورد نظر را داشته باشند.

ویبره بدنه پایه دار (Foot mounted)

این vibrator motor که در شکل زیر نیز نمایش داده شده اند معمولا بر روی صفحه های فلزی مانند میز ویبره و سرند یا الک صنعتی و یا دستگاه های بچینگ و غیره مورد استفاده قرار می گیرند. خود این ویبراتورها در قدرت ها و سرعت ها و توان ها و ابعاد مختلف ساخته می شوند. شکل ظاهری این ویبره ها بسیار شبیه به الکترو موتور می باشد با این تفاوت که در این دستگاه ها در اثر چرخش، ضربه نیز به ماشین یا صفحه وارد می شود.

موتور ویبره بدنه پایه دار

حدودا ۸۰ درصد ویبره بدنه های موجود در بازار از این نوع می باشند و این نوع بسیار بیشتر مرسوم می باشد و مورد استفاده قرار می گیرد. به همین دلیل از این نوع ویبره به عنوان ویبره بدنه یاد می شود. و فقط این نوع را ویبره بدنه می دانند و ویبراتور دیگر به عنوان ویبره فلنجی مرسوم می باشد.

 ویبره فلنجی (Flanged)

ویبره فانجی هم مثل ویبره بدنه پایدار است اماشکل ساختار و پوسته متفاوت است. همانطور که از اسم آن مشخص است این ویبره دارای فلنج می باشد. و فقط یک سر آن به دستگاه متصل می شود. اگر بخواهیم ویبره پایه دار را طوری نصب کنیم که در دستگاه مورد استفاده، حرکت ها و لرزش های دایره ای ایجاد کنیدمیتوان ۲ کار کرد :

 • یا اینکه یک ویبره پایه دار را بر روی صفحه ای عمود بر دستگاه نصب کنید
 • و یا برای سهولت کار از ویبره فلنجی استفاده کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post comment