گیربکس صنعتی

گیربکس صنعتی ، انواع گیربکس صنعتی ، اجزاء تشکیل دهنده گیربکس صنعتی ، قطعات به کاربرده در آن ، نحوه ساخت و پردازش آن همگی در این مقاله برای شما توضیح داده خواهد شد . گیربکس صنعتی یک سیستم محصور است که انرژی مکانیکی را به دستگاه خروجی ، به عنوان مثال موتور منتقل می کند. برای اصلاح نسبت سرعت ، گشتاور و سرعت چرخش ارسال شده به دستگاه خروجی می توان از جعبه دنده استفاده کرد. جعبه دنده ها کاربردهای گسترده ای دارند و در ۴ نوع اصلی وجود دارند.

Table of Contents

گیربکس چیست ؟

گیربکس یک دستگاه در سیستم انتقال نیرو است که امکان کنترل قدرت را در اختیار شما قرار می دهد. وقتی نوبت به چرخ دنده ها می رسد ، همه چیز به سرعت گیج می شود. اصطلاحات زیادی وجود دارد که سازندگان چرخ دنده و همچنین مهندسان و طراحان از آنها برای صحبت در مورد چیزی که اساساً یک چیز مشابه است استفاده می کنند. اصطلاح “جعبه دنده” یکی از این اصطلاحات است که اغلب به جای هم با گیربکس یا گیربکس استفاده می شود  حتی اگر بعضی اوقات به آرایش های دنده ای کمی متفاوت اشاره داشته باشند.

ابتدایی ترین تعریف جعبه دنده این است که آن یک قطار دنده ای موجود است ، یا یک واحد مکانیکی یا جز کامپوننت متشکل از یک سری چرخ دنده های یکپارچه درون یک محفظه است. در واقع ، این اسم مشخص می کند که چیست – یک جعبه حاوی چرخ دنده. به اساسی ترین مفهوم ، جعبه دنده مانند هر سیستم دنده ای عمل می کند. گشتاور و سرعت را بین دستگاه رانندگی مانند موتور و بار تغییر می دهد.

گیربکس صنعتی چیست ؟

گیربکس صنعتی یک سیستم بسته و کپسوله است که انرژی مکانیکی را به یک دستگاه خروجی منتقل می کند. گیربکس می توانند سرعت ، گشتاور و سایر ویژگی های خود را تغییر دهد تا انرژی را به یک قالب قابل استفاده تبدیل کند

 

انواع گیربکس صنعتی

 

انواع گیربکس صنعتی چیست؟

گیربکس صنعتیِ هلیکال گیربکس :

گیربکس صنعتی هلیکال

گیربکس صنعتی هلیکال

گیربکس مارپیچ یک گیربکس صنعتی کم مصرف است و از نظر اندازه نیر کوچک ااست. این تجهیزات برای طیف گسترده ای از کاربردهای صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد ، اما معمولاً کاربرد اصلی آن در کارهای سنگین است . گیربکس مارپیچی در ساخت پلاستیک ، سیمان ، لاستیک و سایر تنظیمات سنگین صنعتی از محبوبیت خاصی برخوردار است. در سنگ شکن ها ، کولرها و نقاله ها که کاربردهای کم مصرف دارند مورد استفاده قرار میگیرد .

گیربکس صنعتی مارپیچ از این نظر منحصر به فرد است که در زاویه ای ثابت است که هنگام حرکت ، دندان های بیشتری را قادر می سازد تا در همان جهت تعامل داشته باشند. جعبه دنده های مارپیچی اکسترودر در مواقعی مورد استفاده قرار می گیرند که استحکام پیچشی به حداکثر برسد و برای کاربردهای کم سر و صدا مورد استفاده قرار میگیرد . از گیربکس های اکستروژن در صنعت پلاستیک و در ماشین آلات استفاده می شود که به قدرت مکانیکی بالایی احتیاج دارند.

گیربکس صنعتیِ خورشیدی :

سفارش گیربکس خورشیدی

سفارش گیربکس خورشیدی

دربین انواع گیربکس صنعتی به لحاظ راندمان گیربکس خورشیدی دارای بیشترین راندمان است و امروزه کاربرد بسیاری در صنعت پیدا کرده است.  در صنایع پمپ سازی گیربکس خوررشیدی به عنوان گرداننده اصلی پمپ و مونو پمپ ها یکی از پرکاربردترین انواع گیربکس در این صنایع هستند . گیربکس حورشیدی برای استقامت ، دقت و عملکرد مشخصی ایده آل است . این نوع گیربکس باعث افزایش طول عمر تجهیزات شما و عملکرد بهینه می شود . گیربکس های حورشیدی یا از نوع جامد و فرمتِ توخالی هستن یا از نوع  فلنج ، شافت یا پا استفاده می شوند.

گیربکس صنعتی افزاینده :

گیربکس افزاینده

گیربکس افزاینده

گیربکس های افزاینده با کاهش گشتاور سرعت دستگاه را بالا میبرند این نوع گیر بکس ها در دستگاه هایی مانند سانتریفیوژ ها که باید دارای سرعت بالایی باشند استفاده میشود

گیربکس های کاهنده :

گیربکس صنعتی کاهنده

گیربکس صنعتی کاهنده

گیربکس صنعتی  کاهنده دور الکترو موتور را نسبت به ( I ) گیربکس تغییر می دهد. ویژگی های گیربکس های کاهنده به شرح زیر است :

 • راندمان بالا
 • ابعاد کوچک و مناسب
 • نصب و استفاده آسان
 • بهره دهی مطمئن و بدون ایراد
 •  در طراحی و ساخت تجهیزات خطوط انتقال و جابجایی و تغییر مواد،کاربرد شایانی دارند.

گیربکس الکتروگیربکس :

الکتروگیربکس - یک گیربکس صنعتی

الکتروگیربکس

گیربکس صنعتی الکتروگیربکس در تعریف ساده یک واحد مکانیکی شامل یک شافت است که در داخل یک هوزینگ قرار گرفته است و تعدادی از انواع دنده های مدور بر روی آن واقع شده اند . البته الکتروگیربکس برای اینکه کاربرد مناسب تری داشته باشد و حرکت و انتقال قدرت آن بصورت نرم تر و بدون ضربه صورت پذیرد نیاز به متعلقاتی مانند صفحه های اصطکاکی دارد. هدف اصلی از بکارگیری الکتروگیربکس ها در سیستم های مکانیکی افزایش گشتاور همزمان با کاهش سرعت حرکت موتور دوار که گاهی از نوع الکتروموتور و گاهی موتور های احتراق داخلی و یا انواع دیگر موتور های دوار است می‌باشد .

گیربکس کرانویل:

گیربکس صنعتی کرانویل

گیربکس صنعتی کرانویل

یکی از دیگر از انواع گیربکس صنعتی مورد نیاز در رده ی قدرتی ، گیربکس کرناویل است . اجزای تشکیل دهنده ی گیربکس کرانویل تعدادی چرخ دنده هلیکال (مارپیچ) و دو عدد چرخ دنده ی مخروطی شکل می باشد که امکان انتقال قدرت در زاویه ۹۰ درجه را فراهم می کند. گیربکس کرانویل دارای نام هایی همچون گیربکس ۹۰ درجه ، گیربکس شافت از بغل و گیربکس هالو شافت نیز می‌باشد .

خلاصه (چکیده ) : تا اینجای کار با تعریف کلی از گیربکس صنعتی و انواع آن آشنا شدید که شامل گیربکس های هلیکال ، خورشیدی ، افزاینده ، کاهنده و الکتروگیربکس بود .

برای مطالعه مقاله انگلیسی انواع گیربکس صنعتی به لینک روبرو مراجعه کنید : لینک

تعمیر گیربکس صنعتی

طراحی گیربکس صنعتی

اجزاء گیربکس:

بدنه اصلی یا پوسته :

بدنه اصلی در گیربکس صنعتی به عنوان فندانسیونی است که سایر اجزا مثل شفت ، بلبیرینگ ها را نگه میدارد و نیروي حاصل از آن ها را تحمل میکند و هم از اجزاي داخلی محافظت میکند . و به دلیل اینکه تحت تاثیر تنش و نیرو و کرنشهاي حرارتی میباشد باید ضخامت پوسته و تلرانسهاي آن مورد بررسی قرار بگیرد . جنس پوسته معمولا از چدن ریختگري می باشد چون هم ارزان تر از سایر جنسها مثل فولاد است و هم خاصیت میرا کنندگی ارتعاش ات را دارد . در بعضی مواقع که تنشهاي وارده به پوسته زیاد باشد جنس پوسته را از فولاد ریختگري میسازند. بدنه گیربکس صنعتی را در کاربردهاي خاصی مانند خودرو سازي که به وزن سبک احتیاج داریم جنس پوسته را از آلیاژهاي سبک تر می سازند.

معمولا سعی میشود پوسته گیربکس صنعتی را حداکثر دو تکه بسازند مگر در مواقعی که اندازه آن آنقدر بزرگ است که ریخته گري یک تکه مشکل سازمی باشد . بنابراین در این مواقع چند تکه را به هم جوش می دهند . عیب این طرح این است که به خوبی حالت دو تکه نمیتواند سر و صدا را میرا کند . البته بعد از جوشکاري تحت عملیات حرارتی قرار می گیرد تا تنشهاي حرارتی ناشی از جوشکاري کم شود. در gerabox هاي دوتکه سطوحی که روي هم قرار می گیرند باید با دقت زیاد ماشین کاري شوند و بین این دو تکه هم واشر مناسب قرار میگیرد تا از نشت روغن جلوگیري کند.

ترتیب بستن پیچ ها باید به گونه اي انجام شود که باعث تاب برداشتن پوسته  گیربکس صنعتی نشود . محور شفت ها در صفحه اي که دو پوسته بر روي هم قرار میگیرند مستقر می شود . اگرگیربکس در شرایطی کار میکند که تحت تاثیر عوامل خارجی مثل محیط اسیدي یا مه نمک یا شرایطی که کیربکس در معرض خوردگی قرار گیرد لازم میشود که سطح پوسته گیر بکس را آبکاري یا رنگ کنند.

شفت ها یا محور ها :

شفت ها در گیربکس صنعتی ،  عضو چرخنده اي است که سطح مقطع آن معمولا دایره ای شکل است و براي انتقال توان یا حرکت به کار می‌رود. شفتها به عنوان محور چرخش یا نوسان اجزایی مانند چرخدنده ها ، چرخ تسمه ها ، چرخ لنگرها ، میل لنگ ها وچرخ زنجیرها به کار می روند .

یک میل محور عضو غیر چرخنده اي است که گشتاوری به آن وارد نمی شود و فقط به عنوان تکیه گاه اجزایی مانند چرخ ها و چرخ تسمه ها به کار می رود

در گیربکس صنعتی و طراحی یک شفت باید موضوعات زیر را مد نظر قرار داد  :

 • – تغییر شکل خمشی
 • – تغییر شکل پیچشی
 • – شیب شفت در یاتاقان ها
 • – تغییر شکل برشی ناشی از بارهاي عرضی
 • – استحکام استاتیکی
 • – استحکام خستگی
 • – قابلیت اعتماد

شکل هندسی یک شفت معمولا به صورت یک استوانه پلکانی است . چرخدنده ها ، یاتاقان ها و چرخ تسمه ها باید به دقت نصب شوند و اقدامات لازم براي تحمل بار محوري صورت گیرد . استفاده از پله بر روي شفت روش بسیار خوبی براي نصب اجزایی مانند چرخدنده ها و چرخ تسمه ها بر روي آن است .

درپوش بلبرینگ گیربکس صنعتی :

درپوش بلبیرینگ باید به دو تکه پوسته پیچ شود . وظیفه آن پوشاندن سوراخ هایی است که بلبیرینگ ها را در آن نصب میکنند و از طرفی کمک می کنند که بلبیرینگ در محل مناسب خود بماند و همچنین درپوش ها براي سوار کردن سیل ها استفاده میشوند. سیلها در محل شیار درپوشها فیت میشوند بنابراین در هنگام ماشینکاري باید به تلرانس درپوش توجه کرد و باید به قطر خارجی سیل توجه شود. در سطح بین درپوش و پوسته واشري براي پیشگیري از نشت روغن میگذارند

نشت بند ها :

به طور کلی براي حفاظت یاتاقان از گردو خاك و مواد خارجی و نگهداري روغن از حفاظ هاي همراه یا همان نشتبند استفاده میشود . نشتبندي به سه روش انجام می شود که شامل نشت بند نمدي ، نشتبندهاي تجاري ، و نشتبندهاي شیار دار می باشد.

نشت بند نمدی :

براي سرعتهاي کم که نشتبندي که روغنکاري با گریس باشد به کار میرود . سطوح تماس آنها باید بسیار خوبپرداخت شده باشد . براي جلوگیري از گردو خاك کاسه نمد را باید در شیاري ماشینکاري شده جاي داد و یا با ورقهاي محافظ که با پرس ساخته میشوند پوشاند.

نشت بند تجارتی :

از به هم سوار کردن قطعات کشسان که احیانا فنري نیز پشت آنها قرار دارد و در غلافی از ورق فلزي جا زده می شوندساخته می شود ، این نشت بندها را بیشتر با پرس که در درون خزینه اي که در درپوش یاتاقان درست شده سوار می کنند. چون این نشت بند ها به وسیله مالش با قسمتهاي گردان نشتبندي را فراهم می کنند نباید در سرعتهاي زیاد به کار روند.

نشت بندهاي شیاري پیچاپیچ:

این نوع از نشتبندها به خصوص در سرعتهاي بالا به کار می روند ، میتوان هم براي روغن و هم براي گریس آنها را بهکار برد. گاهی با روغن پخش کن به کار میروند دست کم سه شیار دارند می توان شیارها را روي سوراخ یا قطر بیرونی تعبیه کرد .

واشرهاي آب بندي :

واشرها اجزایی هستند که براي آب بندي بین د و قطعه استفاده می شوند . این واشرها از نشت روغن یا آب یا گاز از بین محافظ جلوگیري میکنند که از لحاظ جنس به انواع واشر هاي کائوچویی و فلزي و کاغذي و پلاستیکی و لاستیکی طبقه بندي میشوند که براساس میزان آببندي که مورد نیاز است و با توجه به مقدار فشاري که دو سط ح وارد می کنند واشر مورد نظر انتخاب میشود.

خارها ، پین ها و پیچهاي تنظیم :

طیف گسترده اي از پین ها و خارها و وجود دارند که بسیاري از پین ها مانند پین هاي فنري عمل می کنند . برخی از این پین ها مانند خارها براي تثبیت موقعیت به کار میروند و نبایستی تحت گشتاور هاي بسیار بالا قرار گیرند اما برخی دیگر تحت گشتاورهاي بسیار بالا قرار می گیرند .

نکته : برای مطالعه دقیق و آموزش درمورد ساخت گیربکس های صنعتی می‌بایست به کتب مرجع رجوع کرده و دوره های آن را بگذرانید .

خلاصه : در بالا با اجزای تشکیل دهنده گیربکس آشنا شدید در ادامه ویدئو های ساخت گیربکس صنعتی را مشاهده خواهید کرد .دانلود پی دی اف گیربکس صنعتی :

پی دی اف گیربکس صنعتی

گیربکس صعنتی چیزی است که به دنبال آن آمده اید ؟ قصد سفارش دارید ؟ می‌خواهید اطلاعات خود را افزایش دهید ؟ یا به دنبال تعمیر گیربکس صنعتی هستید ؟ ما پاسخ همه سوالات شما را خواهیم داد . جهت سفارش و مشاوره می‌توانید به صفحه تماس با رها گیربکس مراجعه نمایید .

۱ دیدگاه

 1. سلاام وقتتون به خیر . میشه لطفا از تولید گیربکس صنعتی فیلم های بیشتری برامون بذارید ؟ ممنون میشم

دیدگاهتان را بنویسید

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post comment